رویداد کارآفرینی "هم نت فاضلاب"

رویداد کارآفرینی "هم نت فاضلاب" صبح سه شنبه 28 فروردین 1397 با حضورکارشناسان، ایده پردازان، مسئولان، اساتید و دانشجویان در تالار شیخ بهایی دانشگاه صنعتی اصفهان به مدت سه روز برگزار شد.
 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی اصفهان در این مراسم، با بیان نقش دانشگاه‌ها در حل چالش‌های صنعت کشور و لزوم ارتباط مؤثر میان این دو بخش مهم، پژوهش را رسالت دانشگاه‌ها عنوان کرد وگفت: خوشبختانه جامعه متوجه این موضوع شده که فکر نو و اندیشه جوانان و اساتید در دانشگاه‌ها، راه برون رفت از مشکلات است.

دکتر سید مهدی ابطحی با اشاره به کمبود بودجه دانشگاه‌های کشور نسبت به دانشگاه‌های هم‌تراز در دنیا، افزود: لازم است برای حل مسائل گوناگون در کشور، حرکتی گام به گام داشته باشیم.

وی با اشاره به تفاوت‌های دانشگاه‌های نسل سه، به بیان ویژگی‌های این دانشگاه‌ها پرداخت وگفت: در دانشگاه‌های نسل سوم، داشتن نگاهی دقیق و اثربخش یک ویژگی مهم محسوب شده و علاوه بر این که استادان نقش مربی و پرورش دهنده خلاقیت را برعهده دارند، نوع نگاه در مدیریت این دانشگاه‌ها نیز با دانشگاه‌های نسل یک و دو متفاوت است.

معاون برنامه ریزی و بهبود مدیریت شرکت آبفای استان اصفهان نیز در این مراسم با اشاره به کمبود ذخیره آب سد زاینده رود، بر لزوم برنامه‌ریزی صحیح در این رابطه تأکید کرد وگفت: در حال حاضر 7 درصد جمعیت کشور در استان اصفهان ساکن هستند که 70 درصد از این تعداد، تحت پوشش شبکه فاضلاب قرار دارند.

مهندس قبادیان با اشاره به جایگاه مناسب شرکت آبفای اصفهان درکشور، ظرفیت تولیدی پساب فاضلاب در این استان را 175 میلیون مترمکعب عنوان کرد و افزود: در حال حاضر تصفیه خانه‌های فاضلاب کشور با چالش‌هایی همچون لجن، دفع لجن، بار میکروبی و ... روبه‌رو هستند که در تلاش هستیم با ظرفیت عظیم دانشگاهی و صنعت در حل این چالش‌ها گام برداریم.

وی با تأکید بر لزوم همدلی و هم‌افزایی تمام بخش‌های مرتبط با صنعت فاضلاب؛ همکاری دانشگاه و صنعت را یکی از نیازهای اصلی برای حل این مشکلات دانست و تصریح کرد: امروزه پساب به یکی از منابع پایدار تأمین آب جهت استفاده در بخش‌های صنعت و فضای سبز مبدل شده و شرکت آبفای اصفهان نیز آماده حمایت از طرح‌ها و ایده‌های برتر در حل چالش‌های آب و فاضلاب این استان است.

دبیر رویداد کارآفرینی هم نت فاضلاب نیز در حاشیه این مراسم، هدف از برگزاری این رویداد را بررسی چالش‌های موجود در صنعت فاضلاب و ارائه راه حل های گوناگون در این زمینه عنوان کرد و گفت: در این برنامه طراحان و ایده‌پردازان در قالب تیم‌های مختلف، ایده‌های خود را ارائه می‌نمایند.

دکتر عبدالرضا کبيری با اشاره به مشارکت شرکت‌های دانش‌بنیان، شرکت‌های پیمانکار و مشاور فعال در صنعت آب و فاضلاب، دانشجویان و شرکت‌های نوپا در این رویداد، افزود: در مجموع 40 طرح به دبیرخانه رویداد ارسال شد که پس از بررسی نهایی، 25 طرح حائز شرایط ورود به رویداد اصلی شناخته شدند و 5 طرح نیز پس از اصلاح به این رویداد راه یافتند.

عضو هیأت علمی دانشکده مهندسی عمران دانشگاه صنعتی اصفهان، با بیان این که پس از بررسی تمام مسائل عنوان شده از طرف شرکت آبفای استان اصفهان، 9 موضوع به عنوان چالش‌های اساسی انتخاب شد، افزود: بازچرخانی پساب، بهره‌برداری بهینه از لجن تولید شده در فاضلاب‌ها، حذف بو در شبکه‌ها و تصفیه خانه‌ها، استفاده از مواد زائد جامد فاضلاب، استفاده از آب خاکستری و بومی‌سازی دانش‌های مربوط به ساخت تجهیزات فاضلاب و پساب از جمله موضوعاتی است که تیم‌ها در مورد آن ها طرح و ایده ارائه کرده و در این رویداد مورد بررسی قرار خواهند گرفت.

وی ادامه داد: در پایان این رویداد سه تیم برتر از شرکت‌های دانش‌بنیان و سه تیم برتر از شرکت‌های نوپا و دانشجویان، توسط بنیاد نخبگان و شرکت آبفای استان اصفهان مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

دبیر رویداد کارآفرینی هم نت فاضلاب در پایان با اشاره به حمایت شرکت آبفای استان اصفهان برای پیشبرد فعالیت‌های آزمایشگاهی اضافه کرد: رساندن طرح‌ها به مرحله نیمه صنعتی و صنعتی از طرف شهرک علمی تحقیقاتی اصفهان و مرکز نوآوری و رشد دانشگاه صنعتی اصفهان از دیگر حمایت های در نظر گرفته شده برای ایده های برتر در صنعت فاضلاب است.

 

افزودن دیدگاه جدید

CAPTCHA
جهت جلوگیری از دسترسی برنامه های مخرب استفاده شده است.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.

محتوای ویژه

اخبار و اطلاعیه ها

برگزاری نخسین کنفرانس ملی کاربرد ابزار ارزیابی آب و خاک (...
رویداد کارآفرینی "هم نت فاضلاب" صبح سه شنبه 28...

تحت نظارت وف ایرانی